16.12.20

 

BEZOPISNI BUŠMAN BR. 7

 

SVETLANA napisa u komentarima:

Dve stvari su me "uništile". Prva je Eratosten, koji je sve poremetio, a druga je što sam greškom označila da je prva reč pod F manje poznata reč, pa automatski nisam htela da upišem NJISAK koji mi je prvi pao na pamet. Rekoh, možda je NJORAK (njorkin suprug) manje poznat, pa se to traži. :D

Nadam se da je svima jasno da sam se samo šalila u vezi njorkinog supruga, takvu glupost ne bih stavila u ukrštenicu. Imala sam ta početna slova, pa sam razmišljala da ne postoji i neki drugi sličan oblik naziva te ptice. Naravno, na internetu se može svašta pronaći, pa sam pronašla i ovo : "...U Dalmaciji ga zovu ronac, na Kvarneru merag, a na Visu njorak...". U nedostatku neke bolje reči stavila sam to, mada sam bila sigurna da neće valjati.

Stavila sam strelicu ispred F reda i tako označila da se tamo nalazi manje poznati pojam, a zašto sam posle smatrala da se to odnosi na prvu reč, a ne na NEAL-a, ni sama ne znam.

 

NEDJELJKO napisa u komentaru:

I ja sam gore imao PRAKTIČAR i KASTRAT. Kasnije sam mijenjao u PLANTAŽER, NESKLAD i NASRTAJ i na kraju nisam mogao pročitati što sam napisao pa mi je "pobjegao" POBRATIM.

 

RADOJA napisa u komentaru:

Oblik KOSTRET (ek. i ijek.), kako se navodi u Pravopisu srpskohrvatskog književnog jezika iz 1960, nije i ne može biti upitan.

I mene je "uništio" Eratosten jer sam mnogo vremena izgubio tražeći pojam kojim bih zamijenio ili njega ili plantažera. I jedno i drugo mi se učinilo nemogućim pa sam upisao Aratosten (za šta sam našao potvrdu na Guglu), mada mi je bilo jasno da to nije pojam koji je autor zamislio, tim više što je TETA u 5. koloni bila označena kao manje poznat pojam. U stvari, taj ARABISTAN je "najslabija karika" u ovom radu, i ne čini mi se mnogo boljim (poznatijim) od naših izguglanih Aratostena i Iranistana.

U moj verziji bilo je POKAL i ALIA koje sam, kada su objavljena pomoćna slova, prepravio u POKAZ i AZIA. Mada ima tri medicinska pojma, nisam siguran da bih donji desni ugao riješio bez greške da nije bilo pomoćnih slova (čak 4 od ukupno 10). Kombinacija sa VARIKS-om, STATIN-om i EKCEMI-ma (nasuprot uobičajenom VARIKSI, STATINI i EKCEM) je zaista neočekivana, iznenađujuća i neobična. Zato je i teško rješiva iako je vrlo lijepo uklopljena (ukrštena sa poznatim pojmovima).


HAJRO NAPISA (predugo za komentar):

Pridjev upitan je upotrebljen u značenju “treba detaljno pogledati” u kontekstu priče o utvrđivanju poretka uz žiriranje…, nisam iznenađen da je ispravan, kao ni da postoji ARATOSTEN.

ARABISTAN je primjer koliko je osjetljivo pitanje poznatosti Ako su gotovo svi imali problem s tim očito je da nije dovoljno poznat. Taj dio mreže može biti savršen primjer za analizu BO koncepta i ovog konkretnog rada. Uspravno imamo KAMČATKA koja je neupitna i s aspekta poznatosti i rješivosti (prolazi kroz sedam dugih vodoravnih pojmova), lijevo je GODIŠNJI ODMOR tako da smo vrlo lako došli do IM kao završetka osmice u četvrtom redu. Lako se složiti da je ARABISTAN slabo mjesto, ali i da je POBRATIM istinski ključ za ovaj dio mreže jer se njegovo B se ukršta sa ARABISTAN i njegovo P sa NASPRAM, dva pojma koja su bili problem za većinu. Ne znam puno osmica koje završavaju na IM, evo potražih u odostražniku, ima ih nekoliko (PATRONIM koji su imali Radoja i Svetlana je jedini sa istom slovnom strukturom). Dakle POBRATIM se ukazuje kao dohvatljiv ključ, njegovo B i završetak STAN (koji se nametao većini) su mogli izroditi ARABISTAN čak i ako ga ne znamo. POBRATIM bi pomogao i kod uspravne sedmice gdje su mnogi otišli na KASTRAT (zanimljivo je da ga imamo i vodoravno) umjesto NASPRAM. Je li razumljivo da se rješavači ne sjete POBRATIM-a, naravno da jeste, nije naš mozak kompjuterska baza podataka. Ja sam na Uni u bušmana stavio PORTUNAL (lijepa osmica), a moglo je i PORTUGAL (što je bolje), ali se nisam sjetio. Ovo nije nikakvo branjenje mene kao autora ni konkretne kombinacije (niko i ne napada, kamo sreće da je više onih koji imaju Radojin pristup) već malko teoretiziranja na BOB temu u samim počecima nečeg novog. Koncept jeste zahtjevan, izazovan, nije lako ni autoru ni rješavačima… no nismo ni mi obični, volimo izazove, eksperimente, imamo ležeran pristup, hobističko zajedništvo… Vaše rješavačko umijeće održava i ohrabruje ovaj naš zajednički odgovor na nametnutu izolaciju.

Radoja je u pravu i za donji desni dio (slično je napisao i Dragiša u e-mailu), nisam slučajno u tom dijelu upisao 4 od 10 pomoćnih slova, taj dio je i malko crnji (Nedjeljko je ispravno pomenuo kako je u mreži puno kratkih pojmova), ali to je bila cijena da imam superlako ĆIRO BLAŽEVIĆ… slično sam platio i PISTINJSKI MIŠ i DŽ na lijevoj strani. Mučio sam se u tom dijelu, prihvatih ovo jer sam našao da su EKCEMI normalna množina, da hrvatska Wikipedia ima natuknicu STATIN (uz napomenu o velikoj “popularnosti” lijeka), množina jeste uobičajenija. VARIKS je, vjerujem, najmanje poznat i zato sam ga označio u dodatnoj mreži, vidim u izvorima da ide normalno u jednini. Na temu dodatnih slova – jeste poteško bez njih, ali treba ostaviti mogućnost da najuspješniji pokušaju bez njih, tako da vjerujem da je za bušmana ovih dimenzija sat vremena rada bez dodatnih slova razumna procjena. Da li je naredni sat uz deset dodatnih slova dovoljno da se stvar dovrši, ovaj put očito nije bilo, a pitanje je da li bi duže vrijeme bilo korišteno nakon dva sata pokušavanja, umora, frustriranosti... Ako bude glasova za promjene termina, satnice, dužine vremena, prezentacije… možemo probati.

Ako govorimo o generalnim stvarima, prije svega o najvažnijem aspektu, a to je rješivost, lako je utvrditi da je dužina pojmova, kombinirana sa složenom strukturom, ključ za rješivost. Autor mora rješavaču obezbjediti više početaka tako da relativno brzo može kreirati kostur kome će dodavati ostalo, opet najprije duže pojmove. Ono što sam htio postići u ovom radu je to prisustvo dužih pojmova. U donjoj mreži sam narandžastom bojom označio sve pojmove od 10 i više slova, zelenom 7-9 slova, žutom 6-slove, a nepokrivena bijela polja pripadaju pojmovima od 5, 4 i 3 slova. Jednoslovi i dvoslovi su upisani. Vidljivo je da narandžasta boja pokriva gotovo cijeli okvir i sredinu. Naravno, dužina pojma ne garantira rješivost, no to ne garantiraju ni čupava struktura ni prekidi u sintagmama. Jasno je da je cilj kombinacija svih tih (i drugih) vrlina u lijepom balansu.

 





************

 

Postavih sve e-mail poruke sa rješenjima. Možete ih vidjeti OVDJE.

 

Postavi sam dolje i Božin rad.

 

 ************

 

  

Ovo dolje kurzivom napisah danas u frci... bilo je jasno da ne mogu stići pripremiti solidan izvještaj. Dakle evo šta sam na miru uradio, zapazio, zaključio ... Da ne zaboravim - Božo je svoje rješenje poslao kao PDN fajl, vjerujem da je telefonom uslikao mrežu, no ja nisam u stanju to otvoriti ni na laptopu ni na androidu ni I-phone-u. Zamolih kolegu da pomogne, vjerujem da će biti brže ako Božo pošalje vodoravne pojmove e-mailom.

Ne osjećam se krivim, ali kao da sam kombinaciju radio da vas navedem da skrenete... Naslućivali ste da nešto nije u redu, no nije lako dokučiti gdje je greška, šta je prava opcija... plus ono najvažnije - odvojili ste za ovo vremena i pažnje (nogomet je bio izvrstan) koliko ste mogli. Ovo naše druženje nije zamišljeno kao mučenje nad nemogućim zadatkom već testiranje šta je moguće na obje strane, sve kao hobistički izazov. Znam da se ponavljam - vrijedno i zanimljivo je, hvala i čestitke svima.

Jesam li pogriješio što nisam pominjao iulustracije kao pomoć. Teško mi je shvatiti da Luka nije stavio ŠKARPINA pa šta god ispadne dalje. Kad sam kod Luke - oduševio me, vjerovao sam da RAŠČIŠĆAVANJE (pojam od kog sam počeo bušmana) nema alternativu, no on ima RAŠČEŠLJAVANJE, varirao je i moje DŽEPNO u ŠESTO IZDANJE. Kad sam kod oduševljavanja, slatko se nasmijah Nedjeljku, stavio je novu prečku gdje mu je zatrebala. Nedjeljko je jedini imao ARABISTAN i to je trebalo riješiti taj dio no nije se sjetio POBRATIM-a jer mu se dopao NASRTAJ umjesto NASPRAM. POBRATIM je imao varijacije TANKI LIM, PATRONIM, TANGERIN... Zdravku je nedostajao samo ARABISTAN, vadio se sa ALABASTAR i završio sa ŠATRO IZDANJE, super simpa... Svetlana je sama u komentaru locirala izvor svojih problema - ERATOSTEN. Dragiša je totalno ignorirao ilustracije, nema ni ĐOLE ni ĐELO... Pogledajte sve, lakše je tako... ja ću u nastavku dopisati štogod na temu žiriranja.

Neba (baš me obradovao učešćem), Luka  i Marko (ipak se kasnije javio, bio je van kuće) imaju oblik ZAMJENJENOST umjesto ZAMJENJIVOST, vjerujem da je pravilno samo ZAMIJENJENOST (davno su me učili kratko i dugo E). Upitan je i oblik KOSTRET (Radoja i Svetlana). Utvrđivanje ozbiljnog poretka najuspješnijih (ocjenjujući ispravnost svih pojmova,  plus prihvatljivost "izguglanih" potvrđenih pojmova kao Radojin ARATOSTEN) se ukazuje kao ozbiljan i osjetljiv posao, uostalom kao svako enigmatsko žiriranje. Naime, autor se može suzdržati od zloupotrebljavanja interneta (nekoliko manje poznatih pojmova bi trebali biti rješivi zahvaljujući pojmovima u suprotnom smjeru), no kako presuditi ako trebamo porediti dvije različite varijacije od dva rješavača... Nije nam nužan taj ozbiljan poredak, žiriranje i sl, nastavićemo ovako, ležerno upoređivati pristigle radove, komentirati original, različite stranputice i varijacije... tek glasno razmišljam i rado bih čuo vaše mišljenje.


 **********************

 

Izgleda da sam urekao ovo večeras, tehnički problemi su pokvarili ugođaj, no sva je nevolja u tome što ćete morati sačekati ostala 4 rada... sutra ujutru će sve biti ovdje, zajedno sa vašim komentarima. Izgleda da je gornji lijevi dio pravio najviše problema, većina je imala PRAKTIČAR umjesto PLANTAŽER, tu su bili problem i POBRATIM  i ARABISTAN... pogledaćemo sutra na miru.

Hvala svima na sudjelovanju, čestitke za rješavanje..., žao mi je zbog problema, idemo dalje... razmišljam da utvrdimo pravila kako napraviti poredak koji će uzimati u obzir ispravnost pojmova (evo Neba je imao ZAMJENJENOST, vjerujem da tu treba I) .

 

NEBA

 
RADOJA


ZDRAVKO


DRAGIŠA


 

LUKA


 

SVETLANA


NEDJELJKO


BOŽO


MARKO



 HAJRO


 

 


 

Evo kako su rješenja pristizala, lakše mi je staviti fotose nego kucati... neke radove sam već spremio, za pola sata će biti sve ovdje... vremena i svi poslani radovi, ima zanimljivih varijacija. Hvala na strpljenju.

 

 ************

Produžavamo vrijema za 15 minuta zbog kašnjenja dodatnih slova.

 


 

 

 
Novi bušman je sličan prošlom. Ukazala se mogućnost da imam pun prvi i posljednji stupac, a i prvi red ima samo dva pojma, posljednji 3. Dobro je imati taj “okvir”, no valjalo je platiti cijenu, malo više rada i kraćih pojmova nego sam želio. Želio sam imati i DŽ, nije u inicijalnoj kombinaciji pa je opet bilo plaćanja cijene. U cijenu solidnog ukupnog dojma (visok PDR, zanimljiva kombinacija…) ulazi i nekoliko manje poznatih pojmova. Ovaj put sam ih označio u posebnoj mreži koju možete vidjeti OVDJE.

 

  

Dimenzije bušmana su 20X12, prosječna dužina riječi je 5.16, unutra je 6 sintagmi, 29 nefrekventnih slova (sva su zastupljena), 4 suglasničke skupine od 3 i više slova, 15 samoglasničkih skupina.  

Zadatak je uvijek isti - rekonstruirati rad sastavljača, lako moguće i sa vašim originalnim varijacijama. Odsustvo opisa, spiskova pojmova, tabele kao u kriptogramki i sličnih standardnih pomagala, čini zadatak težim. Evo šta ga čini rješivim i izazovnim:

-   Sintagme (A, F, I, 1, 10, 20)

-  Svi duži pojmovi su vrlo poznati, nekoliko manje poznatih pojmova su označeni u mreži koju možete vidjeti OVDJE

Upisani su svi jednoslovi i dvoslovi

-  U žutim poljima su suglasnici, u bijelim samoglasnici

U tamnožutim poljima su nefrekventna slova sa naše stare liste (Č, Ć, Đ, DŽ, LJ, NJ, Š, Ž), u današnjoj mreži je zastupljeno svih 8.

-  Kvadratić u polju gdje je prvo slovo označava pojam koji se piše velikim slovom

Prozirna strelica označava pridjev

-  Crna strelica označava množinu imenice

 

NAPOMENE:

- ijekavica i etimologija (C-1, F-17, 2-A, 6-J, 13-A, )

- prihvatljive su varijacije dijelova mreže ako su uvršteni oblici ispravni i dovoljno poznati (opskurne stvari sa interneta nisu prihvatljive). Objavićemo prispjela rješenja po redu prijema, zajedno ćemo pogledati rješenja i varijacije.

 

Zadatak je objavljen na četiri enigmatska bloga

http://dominikanac.blogspot.com/

https://enigmatika123.blogspot.com/

http://enigmatikatio.blogspot.com/

https://miroslavljevaenigmatika.blogspot.com/

 

VRIJEME OBJAVLJIVANJA 

20:00PDF ili JPEG zadatak sa svim gore navedenim olakšicama

21:00PDF ili JPEG  - dodano 10 slova

22:00RJEŠENJEPDF ili JPEG - originalna autorova verzija

22:00lista primljenih rješenja, utvrđivanje najuspješnijih

 

Komentari na blogovima će biti otvoreni, rješenja slati samo na e-mail hodzich@gmail.com (u bilo kom obliku, najlakše je otkucati vodoravne pojmove) 

 

Dobru zabavu vam želimo

Hajro, Miroslav, Nedjeljko i Slavko

 




Broj komentara: 10:

Hajro kaže...

Bilo je malih problema sa linkovima na novih 10 slova, sad radi.

Hajro kaže...

Produžavamo 15 minua zbpg kašnjenja dodatnih slova.

Svetlana kaže...

Dve stvari su me "uništile". Prva je Eratosten, koji je sve poremetio, a druga je što sam greškom označila da je prva reč pod F manje poznata reč, pa automatski nisam htela da upišem NJISAK koji mi je prvi pao na pamet. Rekoh, možda je NJORAK (njorkin suprug) manje poznat, pa se to traži. :D

Hajro kaže...

Svaki put steknemo neko iskustvo... na vašoj strani vidim da neki i ne primijete ilustracije, evo Svetlana krivo označila nešto što joj je trebalo pomoći, vjerujem da ponekad previdite i oznake množina, pridjeva i velikog slova... napisah gore ponešto o svemu, hvala svima, ako bude komentara mogu ih dodati u post.

Ovo iskustvo sa osmicama i bušmanom je već lijepa količina materijala, Štef bi bio oduševljen da najavim(o) materijal za knjižicu o bezopisnim križaljkama. Idemo dalje bez medalje.

Svetlana kaže...

Nadam se da je svima jasno da sam se samo šalila u vezi njorkinog supruga, takvu glupost ne bih stavila u ukrštenicu. Imala sam ta početna slova, pa sam razmišljala da ne postoji i neki drugi sličan oblik naziva te ptice. Naravno, na internetu se može svašta pronaći, pa sam pronašla i ovo : "...U Dalmaciji ga zovu ronac, na Kvarneru merag, a na Visu njorak...". U nedostatku neke bolje reči stavila sam to, mada sam bila sigurna da neće valjati.

Stavila sam strelicu ispred F reda i tako označila da se tamo nalazi manje poznati pojam, a zašto sam posle smatrala da se to odnosi na prvu reč, a ne na NEAL-a, ni sama ne znam.

Nedjeljko Nedić kaže...

I ja sam gore imao PRAKTIČAR i KASTRAT. Kasnije sam mijenjao u PLANTAŽER, NESKLAD i NASRTAJ i na kraju nisam mogao pročitati što sam napisao pa mije "pobjegao" POBRATIM.

Hajro kaže...

Tvoj slavni rukopis, znam i da je žurba prisutna... šteta jer si imao ARABISTAN... bilo bi dobro kad bi neko napravio template u Excelu, ja zaista ne znam.

Радоја Рацановић kaže...


Oblik KOSTRET (ek. i ijek.), kako se navodi u Pravopisu srpskohrvatskog književnog jezika iz 1960, nije i ne može biti upitan.

I mene je "uništio" Eratosten jer sam mnogo vremena izgubio tražeći pojam kojim bih zamijenio ili njega ili plantažera. I jedno i drugo mi se učinilo nemogućim pa sam upisao Aratosten (za šta sam našao potvrdu na Guglu), mada mi je bilo jasno da to nije pojam koji je autor zamislio, tim više što je TETA u 5. koloni bila označena kao manje poznat pojam. U stvari, taj ARABISTAN je "najslabija karika" u ovom radu, i ne čini mi se mnogo boljim (poznatijim) od naših izguglanih Aratostena i Iranistana.

U moj verziji bilo je POKAL i ALIA koje sam, kada su objavljena pomoćna slova, prepravio u POKAZ i AZIA. Mada ima tri medicinska pojma, nisam siguran da bih donji desni ugao riješio bez greške da nije bilo pomoćnih slova (čak 4 od ukupno 10). Kombinacija sa VARIKS-om, STATIN-om i EKCEMI-ma (nasuprot uobičajenom VARIKSI, STATINI i EKCEM) je zaista neočekivana, iznenađujuća i neobična. Zato je i teško rješiva iako je vrlo lijepo uklopljena (ukrštena sa poznatim pojmovima).

Радоја Рацановић kaže...


Ma, što se tiče gramatičke ispravnosti navedena tri medicinska pojma, ona nije sporna. Sve te riječi imaju i jedninu i množinu, samo što se u medicinskom vokabularu skoro nikad ne koriste u oba broja. Bilo mi je to simpatično za primjetiti da se nisam mogao sjetiti nekih riječi sa kojima se skoro svaki dan susrećem. Vjerujte, da u našem jaziku imamo drugu riječ (jednu) za varikse, većina doktora ne bi ni znala da jednina od lat. VARICES glasi VARIX.

Hajro kaže...

Sve je u redu dobri Radoja, doktorski jasno i precizno. Trazi ovo dosta napora i sl. na obje strane, no, kao i u svemu, radimo kompromise. Autor ce nekad pustiti nesto sto mu bas i nije drago (uvijek kao cijenu neke dobre komponente), rjesavaci ce biti upozoreni na to (trebace nam vise plavih polja u mrezi sa manje poznatim pojmovima) i potpomognuti dodatnim slovima.

Usvajanje nekih rezona na obje strane se polako desava, iskustvo je nezamjenjiva stvar. Autor mora misliti na moguce stranputice (nije mu cilj zavesti), locirati sigurne "karte" u mrezi, moguce nastavke od tog starta… procijeniti da li nekad koja precka vise omogucava unapredjenje rjesivosti itd itd. Rjesavac treba graditi na sigurnim temeljima, utvrditi sta je sigurna "karta" (kao KAMCATKA u gornjoj prici) i igrati na to. Oznake za velika slova, mnozine i pridjeve (sada i manje poznati pojmovi) su tu da pomognu, rijetko ce biti moguce sloziti kombinaciju koja odudara od tih oznaka. I vi i ja smo sve to vec skontali, ali cemo se ponekad zaboraviti… protekom vremena sve manje, idemo dalje, svima cestitke i hvala.